01/03/2012

"Bounce Rate" Nedir?

Türkçeye (her ne kadar kulağa komik gelse de) “seken ziyaretçi oranı” olarak çevirebiliriz.
Bir web sayfasına gelen kullanıcıların başka hiçbir aksiyon yapmadan sitenizi terk etme yüzdesidir. Başka bir deyişle sitenizde kalmayan ziyaretçilerdir. Bounce rate’in tersine literatürde stickiness denilmekte.

Bounce rate abandonment rate ile karıştırılmamalı. Zira abandonment rate herhangi bir sayfa için hesaplanabilirken bounce rate sadece kullanıcıların sitenize giriş yaptıkları sayfalar (entry page) için geçerlidir.

Bir sayfa için bounce rate hesaplandıktan sonra sorulması gereken ilk sorulardan biri ziyaretçilerin sayfayı ne kadarlık bir süre içinde terk ettikleridir. Ziyaretçiler sayfanıza ulaşır ulaşmaz yanlış yerde olduklarını anlıyorlarsa sitenizi hemen terk edeceklerdir. Bu durumda sayfanıza trafik getiren sayfalarda bir sorun var demektir. Ziyaretçiler başka sitelere verdiğiniz reklamlara ya da arama motorunda para vererek satın aldığınız sözcüklere (ppc) tıklayarak sayfanıza geliyor ve umduklarından başka bir içerik görüyorlarsa bu yüksek bounce rate’i ve ziyaretçilerin sayfada kalma sürelerinin kısalığını açıklayabilir.
Örneğin “Antalya Otel” kelimelerini aratarak sitenize ulaşan ziyaretçilere Antalya’ya özel oteller yerine genel bir sayfa gösteriyorsanız insanları sayfanızda tutmakta zorlanabilirsiniz. Ziyaretçiler Antalya’ya özel otelleri bulma zahmetine katlanmayıp bir sonraki sitede şanslarını denemek isteyebilirler.
İkinci tip ziyaretçiler de sayfanızda belirli bir süre bakındıktan sonra bunun aradıkları site olmadığına karar verip hiçbir eylem gerçekleştirmeden sitenizi terk edenlerdir. Bu durumda muhtemelen ziyaretçilerin aradıklarını sunuyorsunuzdur fakat kullanıcılar ne yapacaklarını, hangi sayfaya yöneleceklerini ya da hangi butona tıklayacaklarını bulamıyor olabilirler. Call to action butonlarınız ya da formlarınız gerektiği kadar aşikâr olmayabilir. Ya da siteniz ziyaretçilerin aradıkları içeriği sunmasına rağmen onlara kredi kartlarını kullanıp online ödeme işlemi yapacak kadar güven vermiyor olabilir.
Bu tip durumlarda sayfanın A/B ve MVT testlerinden büyük oranda fayda sağlaması muhtemeldir.

Konuyla ilgili Görkem Ünel'in Bounce Rate vs. Exit Rate arasındaki fark başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ediyorum.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5