02/03/2012

Click Through ve CTR nedir?

Önce “Click Through” kavramıyla başlayalım. Online marketing alanında sıkça kullanılan bir terimdir. Örneğin internetteki reklamlara tıklama yoluyla sitenize ulaşmaya denir. Google AdWords gibi reklam mecralarını örnek verebiliriz. Tıklama başına ödeme (Pay Per Click) metodu çerçevesinde sıkça karşımıza çıkar. Bir reklam, banner ya da linke tıklayarak bir sonraki sayfaya ya da web sitesine ulaşmaktır.


CTR ingilizce “Click Through Rate” kelimelerinin kısaltmasıdır.
Reklama ya da banner’a tıklayan ziyaretçiler / reklamı gören kullanıcılar ( impression) formülü ile hesaplanır.
A/B testleri kapsamında bir sayfayı gören ziyaretçilerin yüzde kaçının test ettiğimiz linke, banner’a ya da butona tıkladıgını hesaplarken kullanılır. Genel olarak bu oranı artırmaya çalışırız. Örneğin Google AdWords aracılığıyla sitemize gelen kullanıcılar iniş sayfasını (landing page) inceledikten sonra bir butona tıklayarak sipariş verme işlemine başlıyorlar diyelim. Doğal olarak bu butona tıklayan kullanıcıların oranını artırmak isteriz. Bunun için de landing page’in iki ayrı versiyonunu test ederek hangisinin daha yüksek bir CTR’a ulaştığına bakarız.
Bir PPC kampanyası başlatmak sitenize daha fazla trafik çekmenizi sağlar. Ama iş sadece böyle kampanyalara para yatırmakla bitmiyor. Landing page’de yüksek bir Click Through Rate yakalamak için yapılması gereken başka şeyler de var. Örneğin:
  • İyi performans gösteren anahtar kelimelerinizi iyi belirlemelisiniz. Gerekirse bu kelimelere diğerlerinden daha fazla para yatırabilirsiniz (Google AdWords bid rule). Web analizi sağlayıcınız aracılığıyla hangi kelimelerin daha yüksek bir conversion oranı sağladığını görebilirsiniz. Örneğin verdiğinizi A reklamına tıklayarak sitenize gelen ziyaretçilerin conversion oranı %5 B reklamına tıklayarak gelenlerin ise %1 ise A reklamı doğal olarak sizin için daha değerlidir ve daha yüksek bir “bid” hak ediyor olabilir.
  • Reklam teksti dediğimiz, PPC kampanyalarında (Örneğin Google’da sağda ya da üstte çıkan paralı reklamlar) gördüğümüz yazılar optimize edilmelidir. Mümkün olduğu kadar her anahtar kelimeye özel bir tekst hazırlanmalıdır. “Antalya otel” kelimelerini arattığınızda “İstanbul 5 yıldızlı oteller çok cazip fiyatlar” gibi bir tekst görmek CTR için iyi değildir.
Aklıda bulundurulması gereken bir diğer nokta da daha yüksek bir CTR hedeflemeden önce sitenize gelen kullanıcıların conversion oranını artırmak ve iniş sayfalarını (landing page) optimize etmektir. Reklamınızı gören herkes tıklayarak sitenize gelse bile çok az bir kısmı alışveriş yapıyorsa paranız boşa gidiyor demektir.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5