01/03/2012

Conversion Nedir?


Conversion e-marketing’de belki de en çok telaffuz edilen kavram.
İngilizce kökenli bir kelime olduğundan ve kavram olarak çok da basit olmadığından bazen açıklama gerektirebiliyor. Bu yazıda conversion ve onun etrafında dönen e-marketing terimlerini açıklamaya çalışacağım.

Conversion web analizi (web analytics), A/B testleri ve e-marketing ile uğraşanlar için çok çok önemli bir kavram. Hatta en önemlisi bile diyebiliriz.
Web sitesi ziyaretçileri sitenizin herhangi bir sayfasında gerçekleştirmesini istediğiniz eylemlerden herhangi birini yaptıklarında conversion oluşmuş oluyor.
Birkaç conversion örneği verelim:
  • Formun doldurulması ve onaylanması
  • Shopping Cart’a bir ürün eklenmesi
  • E-mail ya da RSS feed için üye olunması
  • Sitedeki bir reklama tıklanması
  • Sayfada yer alan telefon numarasını görüp çağrı merkezinizi araması
  • İçeriğiniz hakkında bir yorum yazması
  • Bir formu doldurmaya başlaması
  • Bir formu doldurup göndermesi
  • İçeriği sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla arkadaşlarıyla paylaşması
  • Navigasyon linklerine tıklayarak sitenizde daha fazla içerik görmesi
Conversion olayının her zaman test ettiğiniz sayfada oluşması gerekmez. Siz ziyaretçilerinize katalog sayfanızdaki içeriği göstermişsinizdir ama o satın almadan önce 10 sayfa daha gezmiştir. Test ettiğiniz sayfa direkt sonuç almayı beklediğiniz sayfa olabilir ya da uzunca bir sürecin bir parçası olabilir.
Genel olarak conversion olayının gerçekleşmesi için arada ziyaretçinin gezdiği sayfaların olabildiğince az olmasını tercih ederiz ama tabii ki bunu kendi siteniz özelinizde test etmeniz en doğrusu olacaktır.
Bizim fikirlerimizden ziyade kullanıcıların nasıl davrandığı önemlidir ve bunu anlamanın en iyi yolu A/B testleridir.
Conversion her zaman ziyaretçinin sitenize ilk gelişinde de gerçekleşmeyebilir. Web kullanıcıları bazen araştırma yapmak için başka sitelere giderler ve günler sonra dönüp sizin sitenizden alışveriş yapabilirler. Buna gecikmiş conversion (latent conversion) diyoruz. Latent conversionun kimi durumlarda satışların %60’a varan bir kısmını oluşturduğu olabiliyor.
A/B ve MVT testleri perspektifinden bakarsak daha teste başlamadan önce kullanıcılarınızın hangi conversion olaylarını gerçekleştirmesini istediğinizi, bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Aynı sitede birden fazla conversion aktivitesi olabilir ve bunların hepsini ölçmek isteyebilirsiniz.
Aynı sayfada hem bir form hem de bir indir linki bulunabilir. Test sonuçlarını inceleme aşamasına geldiğinizde sayfanızın yeni dizaynı hem formu dolduran hem de indir linkine tıklayanların sayısını artırıyorsa sonuçları değerlendirmek kolaydır. Ama A tasarımı formda daha etkiliyken B tasarımı indir linkinin daha iyi iş yapmasını sağlıyorsa bu conversion olaylarından hangisinin sizin için daha önemli olduğuna karar vermeniz gerekir. Ya da test etmeye devam ederek ikisini de daha efektif şekilde sunmanızı sağlayacak yeni tasarımlar deneyebilirsiniz.
Testlere başlamadan bu tip durumlarla karşılaşmamak için conversion olaylarınızı öncelik sırasına koymak faydalı olabilir.

Not: Konuyla ilgili Görkem Ünel'in Conversion Nedir başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ediyorum.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5