02/03/2012

“Conversion Rate” Nedir?

Conversion Rate kavramını açıklamadan önce “Conversion Nedir?” başlıklı makaleyi okumanız faydalı olacaktır.

Conversion Rate (dönüşüm oranı) bir web sayfasına ulaşan ve  yapmasını istediğiniz eylemleri gerçekleştiren kullanıcıların yüzdesidir. 

Örneğin siteden sipariş verenler / siteye gelenler.

Yani ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme oranı.

Örneğin Google AdWords kampanyanızın linkine tıklayıp sitenize iniş yapan (landing page) ziyaretçilerin bir kısmı direkt olarak siteyi terk ediyor olabilir (bounce rate). Bir kısmı da birkaç sayfa gezip sitenizi terk ediyor olabilir (abandonment rate). Sitede kalıp satın alma (conversion) işlemini gerçekleştirenlerin oranına conversion rate deniliyor.

Tekrar belirtmekte fayda var ki conversion siteden siteye değişiklik gösterebilir. Kimi site bir ürün satarken kimisinin tek amacı markanın değerini artırmak olabilir.

Landing page’inize gelen kullanıcıların yüzde kaçı ürününüzü satın alıyor?
Bu sorunun cevabı ilgili sayfanın conversion oranını verir.
Peki siteyi ziyaret eden (herhangi bir sayfayı) kullanıcıların yüzde kaçı bir ürün satın alıyor?
Bu sorunun cevabı ise tüm sitenin conversion oranını verir.

Konuyu A/B testleri perspektifinden biraz daha açalım. Conversion rate sayfa bazında ve final conversion olmak üzere iki ayrı başlıkta değerlendirilebilir. Ziyaretçiler test edilen (A/B ve MVT) sayfadan sonra başka sayfaları da görüyorsa, örneğin bir form dolduruyor ve sonraki sayfada shopping cart butonuna tıklıyor ise, işlemin en sonunda biz “Satın alma işleminiz başarıyla gerçekleşti” sayfasını conversion olarak test ediyorsak bu durumda final conversion’dan bahsediyoruz demektir.

Öte yandan conversion olarak ölçtüğümüz aktivite test ettiğimiz sayfada gerçekleşiyorsa (örneğin bir butona tıklanması) buna literatürde sayfa bazında conversion (page based conversion) deniliyor.
Genel olarak e-ticaret ile uğraşanlar sitelerinin conversion oranlarını her şeyden daha iyi bilirler (ya da bilmelilerdir diyelim). Çünkü bu gerçekten işin özüdür ve testlerimizle geliştirmeye çalıştığımız istatistiktir. Belki de sitenizin en kritik değişkenidir.

Çoğu zaman site sahipleri para yatırdıkları kampanyaların (ppc) geri dönüşünü hesaplarken conversion rate’den faydalanırlar. Sitenize 100 kişilik trafik getirmek için kampanyanıza 100 TL yatırmanız gerekiyorsa ve conversion oranınız %5 ise bu ziyaretçilerden kişi başına elde edeceğiniz gelir 20 TL üzerinde olmalıdır ki kampanyanızdan kar elde edebilesiniz.

A/B ve MVT testlerinde çoğu zaman amacımız conversion rate’i attırmaktır. Sayfanızı öyle bir şekilde yenilersiniz ki daha önce sayfanıza gelen 100 kişiden sadece 2 kişi ürün sipariş ediyorsa (ya da başka bir conversion event) yeni tasarım bu oranı 10 kişiye çıkarabilir. Bu da satışlarınızda %500 artış demektir! Bu tip testler bize matematiksel kesinlikte neyin daha iyi işlediğini gösterebilir.

Son olarak büyük kampanyalara büyük paralar yatırmadan once conversion oranınızı optimize ederek işe başlamak en akıllıca olanı. Başka sitelere yüklü miktarlar ödeyerek reklam verebilir, sonuç olarak sitenize binlerce insan çekebilirsiniz. Ama bu ziyaretçileri müşteriye dönüştüremiyorsanız (yani conversion oranınız çok düşükse) harcadığınız paralar boşa gidiyor demektir. Eğer ziyaretçilerin iniş yaptığı sayfa (landing page) gelecek olan trafiğe hazır hale getirilirse yatırımızın karşılığını almanız çok daha kolay olacaktır.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5