08/02/2013

Türkiye'de kim hangi web analiz aracını kullanıyor?

Türkiye e-ticaret marketi büyüdükçe ve olgunlaştıkça kullanılan araçlar da değişime uğruyor.

Eskiden web analiz aracı olarak Google Analytics herkese yeterken artık firmalar ücretli araçlar almaya daha sıcak bakıyorlar. Orta ve küçük ölçekli firmalar hala büyük oranda Google Analytics tercih ederken büyük ölçekli e-ticaret firmaları teker teker Omniture SiteCatalyst ve Webtrends gibi paralı ürünlere yöneliyorlar.

Öte yandan bu firmalar bile hem geçmiş datalarıyla bağlantıyı kaybetmemek hem de oluşabilecek her hangi bir sorunda B planı olarak Google Analytics'i sitelerinde tutmaya devam ediyorlar.Çünkü hemen hemen her firma serüvenine Google Analytics kullanarak başlıyor.

Peki an itibari ile (Ocak 2013) Türkiye'de e-ticaret firmaları hangi web analiz ürünlerini kullanıyor?
İnternet ortamında uzantısı olan belli sektörlerin başlıca aktörleri ve kullandıkları araçlar aşağıda;
Ücretli ürünler arasında market lideri Omniture SiteCatalyst olarak dikkat çekiyor.

SiteCatalyst zaten dünya pazarında da lider konumda. Her ne kadar Türkiye'de sunulan danışmanlık hizmetleri yeterli olgunluğa ulaşmamış olsa bile yine de birçok önde gelen firmanın tercihi. Örneğin doğuş grubunun SiteCatalyst kullanmaya başladığını Bonubon'dan biliyoruz. Yakın zamanda Doğuş Grubu kapsamındaki diğer internet uzantılı yatırımlarında görmemiz kuvvetle muhtemel.

Yabancı şirketlerin Türkiye ayaklarında da sıkça SiteCatalyst kullanımına rastlıyoruz. Örneğin Vodafone İngiltere merkezli çatı şirketi aracılığı ile aldığı lisansı Türkiye'de de kullanıyor.

Türkiye piyasasında SiteCatalyst'ten sonraki en iddialı ürün olarak Webtrends göze çarpıyor. E-ticaret alanında olmasa da Telekommünikasyon sektörünün iki devi Turkcell, Avea ve buna ek olarak bankacılık sektöründen Akbank tarafından kullanılıyor.

Webtrends'in ardından IBM'in bünyesine kattığı CoreMetrics (Vip Dükkan) ve bir alman şirketi olan Webtrekk (Hepsiburada) izliyor. İki ürün de birer firma tarafından kullanılıyor.

Google Analytics başta da belirttiğimiz gibi en çok kullanılan ürün. Markafoni ve çiçeksepeti gibi gerçek anlamda e-ticaret yapan şirketler tarafından bile kullanımına devam ediliyor. Google'ın Analytics Premium ile üst daha üst segmente hitap etmek istediğini biliyoruz zira web analizi konusunda belirli bir olgunluğa ulaşan şirketlere Google Analytics yeterli gelmiyor ve paralı ürünlere yöneliyorlar.

Zamanla Türkiye e-ticaret ekosisteminde web analizinin öneminin daha da artacağı aşikar. Google Analytics gibi ücretsiz araçlar ücretlilerle aralarındaki farkı kapatmazlarsa, orta vadede sadece büyük bütçeli firmaların değil orta ölçekli firmaların da paralı sistemlere doğru kayacağını düşünüyorum.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5