07/02/2013

Google Analytics vs. Google Analytics Premium farkı nedir?

Google 2012 baharında Google Analytics'in ücretli sürümü olan Google Analytics Premium'u piyasaya sürdü.

Ücretsiz sürümü kullanan site sahipleri yıllığı yaklaşık 150.000 dolarlık yeni sürüm piyasaya sunulduğunda doğal olarak bu paranın karşılığı olarak ne alacaklarını merak etmeye başladılar.Zira web arayüzünde değişen hemen hemen hiçbir şey yoktu.

Bu yazıda Premium versiyonunun Google Analytics'e ek olarak getirdiklerine göz atacağız.

Kimin için?

Daha yüksek ziyaretçi, data hacmi, geliri olan siteler. Kısaca yıllık 150.000 dolar ödeyebilecek siteler. Ki zaten fiyat olarak da Türkiye piyasasında birkaç büyük aktörü dışında bir web analiz aracına bu kadar parayı verebilecek çok şirket yok. Piyasanın en kapsamlı ürünü olarak bilinen Omniture SiteCatalyst'ten bile daha pahalı.

Google Analytics kullanıcılarına getirdiği ek avantajlar şöyle.

Daha fazla özel değişken (custom variable)

An itibari ile Google Analytics kullanıcılarına 5 özel değişken tanımlama limiti koyuyor. Birçok site için bu kabul edilemeyecek bir rakam. Danışmalığını yaptığım firmalardan 100 taneden daha fazla değişken tanımlayan bir sürü e-ticaret firması olduğunu söyleyebilirim. Çünkü web analizi asıl gücünü araçların siteye göre özelleştirilmesinden (customization) alıyor.

Premium 5 olan slot sayısını 50'ye çıkarıyor.

Daha hızlı rapor çekme

Datanın process edilme hızı Premium'la beraber artıyor (extra processing power). Data en fazla 4 saate kadar olmak şartıyla daha güncel. Standart Google Analytics'te bu rakam ortalama 8 saat idi.

Ürün desteği
Google Analytics kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri dökümantasyon dışında herhangi bir yardım kaynağının olmaması. Sorununuzun çözümünü internette bulamadıysanız çalacak başka kapı kalmıyor. Premium'da ise Google size destek sözü veriyor ve hatta eğitim vaat ediyor.

Data limitinin kalkması
Birçok kişi bunu bilmese de Google Analytics'te gördüğünüz data datanızın tamamı değil. Sadece temsili bir kısmı tutuluyor (%3 gibi) ve bu ziyaretçilerinizin kalanı için genelleniyor. Buna literatürde sampling deniyor. Premium ile sampling ortadan kalkıyor ve tüm analizlerinizi datanın tamamı üzerinden yapıyorsunuz.

Data'nın sahibi olmak

Bu özellikle bankalar için çok önemli. Datanızın sahibi Google ise onu istediği gibi kullanır. Sahibi odur. İsterse datanızı alıp kendi Adwords algoritmasını güncelleyebilir mesela. Premium'da ise datanızın sahibinin siz olduğunuz sözleşmeyle tescillenir.

Şu an Türkiye piyasasında Premium kullanan bir firma bilmiyorum. Rocket'ın kapanmadan önce kullanmaya başladığını biliyoruz. Lütfen bu konuda bildiklerinizi siz de yorum yaparak paylaşın.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5