03/02/2013

Tag Manager Nedir?


Tag manager kavramı özellikle ücretsiz Google Tag Manager ürününü piyasaya sürdükten sonra popülerlik kazandı. Daha şimdiden Trendyol, Met Global ve Türk Hava Yolları Google Tag Manager kullanmaya başladı.

Sitemizde çoğu zaman 5 ila 10 arasında değişik ölçümleme kodu (tracking code) bulunuyor. Bazı siteler için bu 20'lere çıkabiliyor. Bu kodlar piksel kodu dediğimiz sitemiz dışındaki sunuculara sitemizde olanlar hakkında bilgi yollayan kodlar. Örneğin sitemizde bir sipariş gerçekleştiğinde bunu ortak çalıştığımız firmalara bildiren kodlar kullanıyoruz.

Google Adwords bunlardan biri. Kampanyalarımızı optimize etmek için sadece kaç kere tıklandığını değil, aynı zamanda kaç sipariş getirdiğini de görmek istiyoruz. Bunun için de Google Adwords'ün bize verdiği kodu sitenin belli sayfalarına belirtilen şekillerde yerleştirmemiz gerekiyor. Google Analytics de aynı şekilde.
Sitedeki trafiği ölçebilmek için bize sağlanan kodu sitenin bütün sayfalarına koymamız gerekiyor.

Bunlar örneklerden sadece ikisi. Buna ek olarak;

  • DoubleClick
  • Sociomantic
  • Yandex Metrica
  • AppNexus
  • Visual Website Optimizer

gibi daha niceleri var.

Olay da bu noktada kopuyor. Her bir kod konmasında ya da değişikliğinde IT'ye gitmeniz gerekiyor.
Bazı firmalar için de bu bazen haftalar alabiliyor.

Tag manager bu konularda çok büyük bir rahatlık sağlıyor. Kod siteye bir kez konulduktan sonra artık diğer tüm kod eklemeleri 2 tıklamayla 5 dakika içerisinde gerçekleştirilip yayına alınabiliyor. Bir değişiklik gerektiğinde yine dakikalar içinde kod güncellenebiliyor. Örneğin pazarlama departmanından bir kişi hiç IT'ye danışmadan siteye yeni kod ekleyebiliyor.

Her tag manager kendine göre bir hazır paketle geliyor. Örneğin Adobe Tag Manager içinde SiteCatalyst'e özel fonksiyonlar oluyor. Birkaç tıkla yeni değişkenler ekleyebiliyorsunuz.


Google Tag Manager da diğer Google ürünlerinin eklenmesini kolaylaştırıyor. Google Analytics ve Google Adwords gibi kodlar daha rahat eklenebiliyor. Hazır taslaklar halinde geliyorlar. Bu hazır taslaklar bir anlamda ürünün gücünü de belirliyor. Bu sebeplele Google Analytics partnerlerine ait taslak kodları birer birer ekliyor.

Daha yüksek ücretli araçlardan Tealium kullanıcılarına çok geniş bir skala kod yelpazesi sunuyor.Genel olarak bütün tag management araçları birebir desteklemediği kodlar için "custom code" seçeneği sunuyor.
Google Tag Manager şimdilik piyasayı sallamış gibi görünüyor. Adobe'un daha önce binlerce dolara sattığı tag manager ürününü artık SiteCatalyst ile birlikte ücretsiz sunması da buna işaret ediyor.Lütfen siz de konu ile ilgili deneyimlerinizi ya da sorularınızı paylaşın.

No comments:

Post a Comment

 
Web Analytics
Reviewed by Levent Altunyurt on 2013-02-03
Rating: 5